Què fem quan ens connectem a Internet?

Què fem quan ens connectem a Internet?

Resum: 

A priori, les tècniques de màrqueting ens semblen quelcom bastant allunyat de la nostra acció associativa. Però si pensem en la pàgina web de la nostra entitat, pot ser una bona idea veure què fan a Internet les persones a les que volem arribar.

L'estudi, realitzat per la empresa de màrqueting nord-americana Forrester, fa una classificació per perfils d'usuaris segregada per edats. Tot i que aquest estudi s'ha limitat al territori estatunidenc, podem fer un símil i pensar en els usos d'Internet que fa la població catalana. Mirem la classificació:

  • Creadors: aquells que publiquen pàgines web, escriuen blocs, pugen vídeos i continguts a llocs com YouTube

  • Crítics: comenten en blocs, participen en votacions

  • Recol·lectors: utilitzen sindicació de continguts i fan servir les etiquetes per gestionar la informació

  • Participants: fan servir els llocs de xarxa social

  • Espectadors: llegeixen blocs, veuen vídeos realitzats per altres usuaris, escolten ràdio per Internet (podcast)

  • Inactius: estan online però encara no participen de cap social media.

Si la nostra associació vol créixer i es planeja arribar a joves d'entre 18 i 21 anys, serà una bona idea buscar presència en les xarxes socials i haurem de buscar eines 2.0 per augmentar la nostra presència a la xarxa. Si, en canvi, l'edat dels nostres usuaris supera els 65 anys, i volem reforçar la seva presència a la xarxa, haurem de pensar altres maneres d'arribar a ells.

I tu, quina mena d'usuari d'Internet ets?

Etiquetes: 

Afegeix un comentari nou